Zmywarka to sprzęt kuchenny, który w ciągu ostatnich lat zdecydowanie zyskał na popularności. Trafiają zarówno do obszernych kuchni o dużym metrażu, jak i mniejszych pomieszczeń. Na szczęście na rynku znaleźć można modele, które doskonale dopasują się do każdej wielkości kuchni, stanowiąc idealnie dobrany, funkcjonalny element ich wyposażenia.  

Zmywarka do małej kuchni – co warto wiedzieć? 

Wybierając zmywarkę do niewielkiej kuchni, należy przede wszystkim dokładnie dopasować jej wymiary do metrażu pomieszczenia. W małych wnętrzach zdecydowanie lepiej sprawdzają się zmywarki do zabudowy, które z łatwością wbudować można w ścianę kuchennych mebli. Wśród nowoczesnych zmywarek do zabudowy najczęściej dostępne są modele o dwóch szerokościach – 45 oraz 60 centymetrów. Bardziej kompaktowe, lecz równie pojemne zmywarki 45 cm doskonale sprawdzą się w roli wyposażenia małej kuchni.   

Dobra zmywarka do zabudowy – czyli jaka? 

Dobra zmywarka – zarówno wolnostojąca, jak i do zabudowy – powinna być wysokiej jakości sprzętem, odznaczającym się korzystnymi parametrami technicznymi oraz praktycznymi funkcjami. Jedną z kluczowych cech zmywarki, na które należy zwrócić uwagę, jest jej pojemność. Parametr ten określany jest w liczbie zestawów naczyń i waha się zazwyczaj pomiędzy 7 a 15 zestawów. Bardziej kompaktowe, wąskie modele zmywarek najczęściej charakteryzują się pojemnością od 8 do 10 zestawów naczyń. Wysokiej klasy zmywarka powinna być urządzeniem bez trudu mieszczącym wszystkie wymagające czyszczenia naczynia oraz sprzętem, który pracuje wydajnie i cicho. Parametrami, które określają te pożądane walory zmywarki, są klasa energetyczna oraz poziom hałasu.  

Klasa energetyczna pozwala stwierdzić, jaką ilość energii w ciągu roku pracy zużywa dany sprzęt. Z kolei poziom hałasu to wyrażany w decybelach parametr, dzięki któremu możemy sprawdzić, jak głośne jest wybrane przez nas urządzenie. Zwłaszcza do niewielkich kuchni w małych mieszkaniach warto wybierać zmywarki o niskim poziomie hałasu, oscylującym między 39 a 44 dB. 

Wysokiej jakości zmywarka powinna więc być niezawodnym urządzeniem, o solidnym wykonaniu i korzystnych dla użytkowników parametrach technicznych. Aby była ona sprzętem szczególnie ułatwiającym dbanie o czystość naczyń, powinna także posiadać szeroką gamę praktycznych i przydatnych programów oraz funkcji dodatkowych.  

Najważniejsze funkcje zmywarek do zabudowy  

W jakie funkcje powinna zostać wyposażona zmywarka do zabudowy szerokość 45 cm? Do najczęściej wybieranych, szczególnie praktycznych funkcji zdecydowanie należy opcja połowy załadunku oraz opcja opóźnionego startu. Pierwsza z nich umożliwia zmniejszenie ilości wody używanej podczas mycia, dopasowane do mniejszej liczby umieszczonych w urządzeniu naczyń. Druga funkcja daje z kolei możliwość włączenia zmywarki z opóźnieniem nawet do kilkunastu godzin.