Podstawowym zadaniem słupa we wnętrzu jest podpieranie stropu, czy utrzymywanie ciężaru kondygnacji położonych wyżej. Nie musi on jednak pełnić jedynie funkcji konstrukcyjnej. Poznaj pomysły na zaadaptowanie słupa jako elementu dekoracyjnego pomieszczenia!

Każdy właściciel nieruchomości szuka dobrego rozwiązania posiadając słup w salonie – aranżacje i ciekawe rozwiązania mogą jednak sprawić że zamiast bycia sporym kłopotem i jedynie elementem konstrukcji dachu czy wzmocnieniem kondygnacji, wykorzystamy słup konstrukcyjny jako element aranżacji naszego wnętrza, traktując go jako funkcjonalny element wystroju.

Jakie znaczenie ma słup we wnętrzu?

Słup nie ma tylko znaczenia konstrukcyjnego. Poza funkcją podparcia stropu lub dachu, może stanowić także funkcję użytkową lub dekoracyjną. Aby jednak wykorzystać go w ten sposób, trzeba zaprojektować słup uwzględniając dopasowanie nie tylko do stylistyki domu, ale także do materiału, z którego go wzniesiono. Dla przykładu – słupy stalowe pasują najlepiej do nowoczesnych budynków, klinkierowe do domów murowanych, a drewniane do nieruchomości z bali, które imitują dawną, regionalną zabudowę.

Słup w salonie – aranżacje konstrukcji stalowych

Słupy ze stali stosuje się w przypadkach, kiedy chcemy wyeksponować ich wygląd. Świetnie wkomponowują się w industrialny wygląd wnętrza. Doskonale sprawdzają się również w przypadku konieczności zastosowania słupa o dużej nośności, a jednocześnie małym przekroju, na przykład w oknach narożnych.

Słup w salonie – aranżacje konstrukcji drewnianych

W murowanych domach, słupy z drewna najczęściej spotkać można na poddaszu, jako element podpierający więźbę dachową. Występują też naturalnie w domach o drewnianej konstrukcji. Tak jak w przypadku konstrukcji stalowych, wykonuje się je jako jednogałęziowe lub wielogałęziowe słupy o przekroju kwadratowym lub okrągłym. Drewno może być klejone lub lite. Drewniane słupy wykonuje się najczęściej z iglastych gatunków drzew – sosny lub świerku.

Słup w salonie – aranżacje konstrukcji ceglanych

Chcąc wyeksponować materiał, z które są wykonane słupy ceglane, warto zainwestować w ładną cegłę – silikatową, klinkierową lub zwykłą.

Słup w salonie – aranżacje konstrukcji żelbetowych

Słupy żelbetowe najczęściej stosuje się w przypadku żelbetowego stropu oraz w przypadku, gdy chcemy zredukować wielkość ścian nośnych znajdujących się wewnątrz budynków.

Jak zaplanować wnętrze z wykorzystaniem słupa?

Wykorzystując filary, możemy pozwolić sobie na dowolne kształtowanie przestrzeni. Dzięki ich wykorzystaniu, możemy zrezygnować ze ścian działowych lub ustawić je w wybranych przez nas miejscach. Poniżej znajduje się kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym można wyjątkowo zaaranżować słup znajdujący się w holu, przedpokoju czy innym pomieszczeniu naszej nieruchomości:

  • aby zmienić w większym stopniu charakter wnętrza, warto czasami wkomponować w nie drugi, a nawet kilka kolejnych słupów. Kolumnady takie stanowią wyjątkowo atrakcyjny wygląd wnętrza. Dodatkowo, uzyskana tym sposobem ażurowa przegroda pozwala oddzielić strefy pomieszczenia, mające różne przeznaczenie,
  • zdarza się, że schody przy których nie ma słupa konstrukcyjnego, prezentują się gorzej niż w jego towarzystwie. Słupy często ustawiane są w miejscu, które rozpoczyna bieg schodów, będąc aranżacyjnym detalem, dzięki któremu możemy stworzyć piękne przejście do wyższych kondygnacji,
  • słup można również dodatkowo obudować półkami czy bufetem, co nada mu sens praktyczny. Takie aranżacje wnętrz są najprostszym sposobem na wykorzystanie części domu ze słupem do przechowywania naszych przedmiotów. Taki słup przestaje być zawalidrogą, a wyposażony w regały czy półki na książki, staje się ogromnym atutem wnętrza,
  • kolumny w nowoczesnej architekturze świetnie wyglądają, kiedy wykonane są z betonu – najlepiej ustawione w sąsiedztwie dużych przeszkleń i metalu,
  • słupy pomalowane na kolor różniący się od reszty wnętrza lub oklejone fototapetą, są głównym akcentem podziału otwartej przestrzeni dziennej. Wykorzystując takie rozwiązanie, po jednej stronie słupa postawić można meble wypoczynkowe, szafki czy kominek, a po drugiej na przykład stół z krzesłami, będący wyposażeniem jadalni.

Jak wykorzystać słup podtrzymujący więźbę dachową na poddaszu?

Budując dom wyposażony w poddasze użytkowe, zależy nam na wykorzystaniu elementów więźby dachowej jako ozdoby. Warto więc zamontować belki i słupy na poddaszu wykonane z ładnego drewna. Jeżeli wykorzystane drewno będzie źle wyglądało, konieczne będzie obudowanie słupa płytą gipsową.

Warto również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu drewnianego słupa, znajdującego się wilgotnym pomieszczeniu, takim jak łazienka czy suszarnia.