O zadbanych roślinach marzy każdy miłośnik przyrody. Problem pojawia się w sytuacji, gdy jedyne miejsca, jakie możemy wygospodarować na uprawę roślin są silnie nasłonecznione. Poznaj rośliny, które najlepiej czują się na słonecznych stanowiskach.

Nasłonecznione miejsce w mieszkaniu lub ogrodzie, nie przekreśla możliwości posiadania pięknych kwiatów lub bylin i krzewów. Nawet początkujący ogrodnik ma możliwość utworzenia wyjątkowo wyglądającej kompozycji roślin. Istnieje wiele gatunków roślin, dla którym słoneczne miejsce jest najlepszym środowiskiem do rozwoju.

Stanowisko słoneczne wewnątrz domu

Jeżeli chcemy postawić rośliny doniczkowe na miejscu nasłonecznionym np. parapet od strony południowej lub podłoga przy oknie balkonowym to powinniśmy wyposażyć się w sukulenty. Te rośliny przystosowały się do życia w trudnych warunkach i są bardzo łatwe w uprawie. Sukulenty są odporne suszę, więc nie trzeba ich często podlewać. Nie przeszkadza im bezpośrednia ekspozycja na słońce oraz wysokie temperatury. Do najczęściej sadzonych w naszych domach należą: aloesy, grubosze, agawy oraz crassule. Są to jednak rośliny, które bardzo rzadko kwitną. Jeżeli zależy nam na pięknych kwiatach to warto zdecydować się na okaz Adenium obesum, które jest jak pięknie kwitnące drzewko bonsai. Rośliny z rodziny arekowatych, czyli palmy., również lubią słońce. Pamiętajmy, że wszystkie te rośliny są dosyć odporne na suszę i dobrze znoszą przebywanie w pełnym słońcu , jednak wymagają doglądania i troski. Podczas dbania o odpowiednie nawodnienie powinniśmy unikać przelania, gdyż wpływa bardzo negatywnie na stan tych roślin.

Słoneczne balkony i tarasy

Jeżeli przez większą część dnia na naszym balkonie lub tarasie mamy obecne promienie słoneczne to powinniśmy wybrać wśród roślin te, które dobrze znoszą bezpośrednie promienie słoneczne i nie ulegają poparzeniom. Do kwiatów doniczkowych zaliczanych do roślin wieloletnich należą pelargonie, oleandry oraz wrzosy. Do bylin ozdobnych wieloletnich zaliczyć możemy pięknie kwitnącą jeżówkę. Rośliny lubiące słońce, z których można stworzyć ciekawe kompozycje to zioła np. lawenda, rozmaryn, tymianek i owoce np. poziomki, truskawki lub małe sadzonki pomidorków koktajlowych. Jeżeli chcemy usytuować większą roślinę doniczkową to możemy wybrać mrozoodporną palmę Trachycarpus fortunei, która w naszym klimacie może osiągnąć maksymalnie 8 m wysokości lub roślinę Arbutus Unedo, czyli duży krzew nazywany drzewkiem truskawkowym. To co prawda rośliny znoszące duże nasłonecznienie, jednak często wymagające odpowiedniego przycinania, nawodnienia lub ochrony przed mrozami. Przed kupnem warto jest zapoznać się, ze wszystkimi wymaganiami, aby odpowiednio pielęgnować roślinę.

Rośliny do słonecznego ogrodu

Silnie nasłoneczniony ogród stanowi nie lada wyzwanie dla pasjonatki roślinności. Jeżeli posiadamy dużą przestrzeń to możemy posadzić drzewa iglaste np. sosny, modrzewie i jałowce. Zasadzenie takich drzew w ogrodzie potrafi zmienić warunki w nim panujące i sprawi, że w ich okolicy pojawi się trochę cienia, co z kolei pozwoli nam uzyskać szerszy wybór roślin ogrodowych. Łatwe w uprawie będą również krzaki np. forsycja, hibiskus lub pięciornik krzewiasty. Powinniśmy je jednak sadzić w miejscach, aby zapewnić im możliwość bujnego wzrostu. Są to rośliny, które nie musimy szczególnie nawadniać. Jeżeli nie mamy dużej ilości wolnej przestrzeni to powinniśmy zdecydować się na małe byliny np. liliowce, krwawniki, rozchodniki i rojniki. Ogród pełen roślin kwitnących możemy uzyskać sadząc na rabacie goździki, kocimiętkę, szałwię lub floksy. Są to łatwe w uprawie kwiaty, jednak powinniśmy je sadzić na glebie żyznej, aby otrzymały optymalne warunki do rozwoju.

Jakie rośliny wybrać, aby mieć owoce w ogrodzie?

Posiadając własny ogród, często chcemy mieć własne owoce. Jakie rośliny do ogrodu powinniśmy wybrać w takim przypadku? Wśród liściastych drzewek owocowych, które możemy zakupić w sklepie ogrodniczym znajdziemy czereśnie (odmiany burlat i kordia), grusze (odmiany Bonkreta Wiliamsa, klapsa i konferencja), jabłonie (odmiany Gala, Freedom i Katja). W pełnym nasłonecznieniu dobrze będą się czuły również nektarynki, morele, brzoskwinie i pigwy. Każda roślina wymaga jednak specjalnego nawożenia i dbania o nawodnienie. Przed zakupem powinniśmy dowiedzieć się o wszystkich potrzebach danej rośliny. Wśród krzewów owocowych wymienić możemy maliny, borówki amerykańskie, agrest, porzeczkę i jeżyny. Małe owocowe rośliny w ogrodzie pełnym słońca to truskawka lub poziomka. Dobrze będą czuły się również sadzonki małych pomidorków koktajlowych. Rośliny te potrzebują dużo słońca, aby odpowiednio wybarwić owoce.