Właściciele ogrodów to często artyści sztuki roślin, którzy formują swoje rośliny i tworzą z nich swoistą galerię sztuki. Podpowiadamy jak przycinać tuje oraz inne iglaki w kształt drzewek bonsai. Formowanie drzewek iglastych czy tuj jest trudną sztuką. Dlatego warto zapoznać się poradami, które nawet początkującemu w kwestiach ogrodniczych pozwolą na uformowanie wymarzonych kształtów krzewów i otrzymanie pożądanego efektu cięcia. Wtedy

Przycinanie drzewek – jakie wybrać i czym ciąć

Zanim przystąpimy do cięcia warto zastanowić się na efektem jaki chcemy uzyskać oraz jaką roślinę decydujemy się kształtować. Pamiętajmy, że nie każda roślina nadaje się na wymyślony przez nasz kształt. Należy również wziąć pod uwagę fazę wzrostu danej rośliny oraz to czy była już kiedykolwiek przycinana i poddawana formowaniu. Musimy być świadomi, że z płożącego jałowca nie stworzymy żywopłotu a wschodniego żywotnika nie posadzimy w doniczkę. Do formowania najlepiej wybrać odmiany tuji czy iglaków wolno rosnące. Będą się one ładniej zagęszczały, dają one krótsze przyrosty ale jednocześnie stworzą mniej pracy podczas formowania bonsai.

Do cięcia formującego najważniejszy jest ręczny sekator. W wypadku takiego przycinania i formowania drzewek a la bonsai zbędne będą elektryczne kosiarki listwowe do żywopłotów czy elektryczne sekatory. Dodatkowo warto wybrać do dokładniejszego przycinania na przykład młodych gałązek lekkie nożyce o nieco krótszych ostrzach, które pozwolą manewrować i są bardziej precyzyjne. Będą one niezbędne w precyzyjnych pracach. W przypadku gdy chcemy formować również iglaki niezbędne okazać się mogą specjalne nożyce do usuwania sęków. Wszystkie narzędzia muszą być czyste i bardzo ostre.

Sposoby na cięcie formujące

Biorąc się do formowania drzewek musimy być świadomi, że jest to proces bardzo żmudny, wymagający niezwykłej cierpliwości, a samo formowanie brył geometrycznych może wymagać kilku etapów trwających nawet cztery sezony ogrodniczych. Zacznijmy więc od początku: formowanie wstępne. Ma ono nadać kierunek dalszego przycinania i robione jest zanim pojawią się nowe przyrosty. Drugi etap docinanie powiększającej się bryły naszch drzew i krzewów, które jest niezbędnym elementem delikatnej sztuki japońskiej manewrowania i bardziej precyzyjnych cięć.

Iglaki

Jeżeli chodzi o rośliny iglaste takie jak sosna, cis czy cyprysik pierwsze cięcie warto dokonać wczesną wiosną, zanim wypuszczą pierwsze młode pędy. Przez lato zajmujemy się tylko lekkim dopracowaniem kształtu, na co wystarcza cięcie korygujące raz w sezonie. Ostatnie strzyżenie najlepiej wykonać na przełomie sierpnia i września. Pozwoli to na to aby młode gałązki zdążyły zdrewnieć przed zimą. Podczas każdego cięcia, które zrobimy 2-3 razy podczas sezonu, rośliny oceniamy na bieżąco. Takie przycięcia pozwalają roślinom ładniej się zagęszczać w wybranych partiach i tworzyć piękne okazy.

Polecane do formowania gatunki:

  • żywotnik zachodni Brabana
  • cis pospolity
  • cis pośredni

Formowanie drzewek bonsai

Opiera się na podstawach cięcia dotyczących każdego innego rodzaju drzewka jednak zmusza na nas obserwacje rośliny i wyczucie jej potencjału. Cięcie jest w tym wypadku bardziej ostre ale należy uważać aby nie naruszyć jej wewnętrznej konstrukcji. Prawidłowo przygotowane drzewko nie ma prawa ulec znacznemu uszkodzeniu pod naporem silnego wiatru czy śniegu. Niektórzy specjalizujący się tym typem cięcia ogrodnicy zalecają umieszczenie nad sadzonką drucianego szkieletu rzeźby, który ma ułatwić formowanie i wspomóc roślinę.

Polecane do formowania w bonsai gatunki:

  • sosna gęstokwiatowa
  • cyprysik groszkowy Filifera
  • jałowiec wirginijski Hetzii
  • sosnę zwyczajną

Niektóre z gatunków które nadają się do takiego formowania i wymagają głównie cięcia pielęgnacyjnego, a jednocześnie dobrze będą rosnąć w donicach to:

  • świerk kłujący Glauca globosa
  • sosna górska Gnom
  • żywotnik zachodni Smaragd

Przycinanie drzewek i poprawianie kształtu to zajęcie z pogranicza ogrodnictwa i sztuki. Pamiętaj podczas takiego cięcia bądź ostrożny i obserwuj na bieżąco zmieniające się drzewko.