Kiedyś wszystkie ogrodzenia wykonywało się w podobnym stylu. Wszędzie królowały klasyczne siatki lub drewniane sztachety. Dzisiaj możliwości jest o wiele więcej. Zależnie od tego, jaki efekt chce się osiągnąć można postawić na bardzo różne materiały i wykończenia. Warto zapoznać się z najciekawszymi inspiracjami na ten temat. 

O czym pamiętać podejmując decyzję na temat wyboru ogrodzenia? 

Ogrodzenie stanowi wizytówkę całego domu. Dlatego bardzo ważne jest to, aby prezentowało się ono dobrze, było starannie wykonane i spójne z innymi elementami posesji. Ogrodzenie powinno być także dobrze wkomponowane w ogród i budynek. Znaczenie ma także trwałość wykorzystanych materiałów. 

Oczywiście oprócz funkcji estetycznych, ogrodzenie domu powinno także zapewniać domownikom prywatność i bezpieczeństwo. Aby nie przytłoczyć budynku, warto postawić na proste i bardziej funkcjonalne rozwiązania. Choć oczywiście można też postawić na bardziej efektowne formy ogrodzenia. 

Drewniany płot – panelowy i nie tylko

Jedną z możliwości są ogrodzenia drewniane. Mimo tego, że ich lata świetlności dawno minęły to wciąż mają swoich fanów. Drewno daje naprawdę duży potencjał. Dzięki niemu można stworzyć naprawdę stylowe i zachwycające ogrodzenia. 

Warto jednak zaznaczyć, że materiał ten najszybciej ze wszystkich ulega korozji, dlatego konieczne jest jego odpowiednie zabezpieczenie. 

Ogrodzenia kamienne lub z cegły

Kolejnym rozwiązaniem jest kamienne ogrodzenie domu. Bez wątpienia takie rozwiązanie jest dużo bardziej solidne i trwałe, a przy tym prezentuje się ciekawie. Dużą zaletą takich ogrodzeń jest także możliwość całkowitego ochronienia się przed spojrzeniami sąsiadów i przechodniów. 

Można też postawić na kamienne podmurówki i lżejsze, metalowe lub drewniane przęsła. Takie rozwiązanie jest bardzo nowoczesne. Do tego typu ogrodzeń najczęściej wykorzystuje się piaskowiec. Jest on bardzo przyjemny w dotyku i miękki, podobnie jak wapień. Dodatkowo można też postawić na kwarcyt, bazalt czy granit. 

Beton ogrodzeniowy – nie drogi i atrakcyjny

Jeśli ktoś szuka pomysłu na tanie i ładne ogrodzenie może postawić na beton. Ogrodzenia tego typu są także bardzo szybkie w montażu i dają duże możliwości aranżacyjne. Inwestorzy mogą postawić zarówno na jednolite płyty jak i bardziej fantazyjne modele. 

Ciekawą możliwością są tzw. ogrodzenia łupane, które wykonano z bloczków imitujących kamień naturalny. Występują one w bardzo wielu kolorach i kształtach. Za pomocą tego typu materiałów można stworzyć całe ogrodzenia, podmurówki lub pojedyncze słupki. Możliwości jest naprawdę wiele. 

Ogrodzenia szklane – atrakcyjny pomysł zapewniający prywatność

Szklane ogrodzenia wokół domu są wykonane z dużych płyt ze szkła hartowanego. Mogą być przejrzyste lub mleczne. Dzięki osadzeniu ich w stalowych ramach są solidne i trwałe. Dla osób, które mają większe fundusze, a także poszukują interesujących rozwiązań, trafną propozycją będzie szkło weneckie. Za razem zapewnia ono doskonałą widoczność, a także prywatność. 

Ogrodzenie ze szkła to dobra propozycja w przypadku działek, które są otoczone naprawdę pięknymi i atrakcyjnymi wizualnie widokami. Nie zasłaniają go, a jednocześnie wytyczają konkretne granice. 

Ogrodzenie posesji żywopłotem – różna wysokość ogrodzenia

Ciekawą alternatywą dla wszelkich materiałowych ogrodzeń jest żywopłot. Można go także połączyć z ogrodzeniem wykonanym z drewna lub aluminium i tak ogrodzić działkę.

Aby żywopłot spełniał swoje zadania, ważne jest to, aby był wystarczająco gęsty i ciernisty. Świetnie sprawdzą się takie krzewy jak głóg czy berberys. Warto też postawić na pnącza, które świetnie będą współgrały z ażurowymi ogrodzeniami. Żywopłot jest także świetnym uzupełnieniem ogrodzenia z siatki.

Nowoczesne ogrodzenie domu gabion – ażurowy model

Niezwykle oryginalnym, ale bardzo atrakcyjnym wizualnie rodzajem ogrodzenia jest płot gabionowy. Składa się on ze specjalnej metalowej siatki, którą wypełnia się tłuczniem, kamieniami, szkłem lub drewnem. Zależnie od własnych preferencji. 

Najlepiej sprawdzi się siatka z PVC. Jest ona prosta w montażu, a przy tym trwała i bardzo solidna. Ogrodzenie gabionowe przede wszystkim bardzo dobrze izolują przez hałasem, a także innymi czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo takie rozwiązanie świetnie wpasowuje się w stylistykę naturalną oraz w nowoczesną architekturę.

Ogrodzenie posesji pełni funkcję estetyczną oraz ochronną. Na runku dostępne jest bardzo dużo różnych rozwiązań, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Warto zastanowić się co będzie najbardziej opłacalne w danej sytuacji oraz co będzie pasowało do elewacji oraz innych elementów posesji. Czasem można też przygotować inne ogrodzenie frontowe i posługiwać się różnymi stylami.