Wiele osób nie jest pewnych, czy klinkier można malować i jakoś zmienić jego kolor. Jest to bardzo częste pytanie wśród osób, które decydują się na tego typu wykończenie wnętrz, elewacji czy ogrodów. Klinkier to bardzo interesujące rozwiązanie. Jest on w pełni odporny na wszelkie czynniki zewnętrzne, dlatego z pewnością warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na jego temat. 

Czym jest klinkier?

Klinkier to bardzo popularny materiał wykończenia elewacji. Ma on bardzo szeroki zakres zastosowania. Równie dobrze przy jego pomocy można wykończyć wnętrza jak i zastosować kafelki na zewnątrz, na elewacji czy gdzieś w ogrodzie. 

Materiał ten wyrabia się z gliny bardzo wysokiej jakości, którą miesza się z piaskiem i wypala w wysokiej temperaturze. Pojedyncze kafelki bardzo przypominają cegłę, ale są dużo cieńsze i nieco lżejsze, co ułatwia ich montaż. 

Klinkier jest bardzo solidny i odporny, a przy tym prezentuje się niezwykle ciekawie. Aby spełniał swoje zadanie przez naprawdę długi czas wystarczy tylko czyścić go we właściwy sposób. W razie potrzeby można też go pomalować. Ten prosty zabieg sprawia, że prezentuje się on jeszcze lepiej i można zupełnie zmienić jego oblicze. 

Czy można pomalować klinkier? 

Klinkier to bardzo specyficzny materiał, który jest niezwykle odporny na działanie wszelkich czynników zewnętrznych, a przy tym wyróżnia się niską nasiąkliwością oraz odpornością na działanie promieni UV. 

Jego kolor zwykle kojarzony jest z naturalnymi barwami charakterystycznymi dla cegieł. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby go pomalować! Jest to szczególnie polecane, kiedy stosuje się ten materiał na zewnątrz, gdzie jest on narażony na działanie różnych czynników i po kilku latach wymaga gruntowanego odświeżenia. 

Malowanie klinkieru to bardzo tani i skuteczny sposób na jego odświeżenie. Farba dodatkowo tworzy warstwę ochronną, która chroni przed wilgocią i zmianami temperatur. 

Jakimi farbami można pomalować klinkier?

Na rynku dostępne są specjalne farby do klinkieru, które w łatwy sposób pozwalają zmienić wygląd elewacji czy ściany. Warto jednak zaznaczyć, że do stosowania wewnątrz powinno się postawić na delikatniejsze produkty nietoksyczne, natomiast na zewnątrz przydadzą się farby bardziej odporne, które ochronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. 

Odpowiednia propozycją są specjalne akrylowe emalie. Nie są one drogie, a pozwalają uzyskać naprawdę interesujące wykończenie. Tam, gdzie ściany są narażone na większą wilgoć, lepszym pomysłem będzie wybór farb lateksowych. Dużą zaletą jest to, że bez obawy można je przemywać wilgotną szmatką. 

Kiedy klinkier znajduje się na elewacji, warto wybrać farby, które są nie tylko odporne na wilgoć, ale także na promienie UV oraz zmieniające się temperatury (zarówno te skrajnie niskie jak i wysokie). Specjalne farby do elewacji mają też mocniejsze krycie, dzięki czemu można przy ich pomocy zakryć te zabrudzenia, które były trudne do zmycia. 

Jak przygotować klinkier do malowania?

Wybranie odpowiedniej farby do klinkieru to połowa sukcesu. Trzeba jeszcze w odpowiedni sposób przygotować malowaną powierzchnię, aby farba jak najdłużej się jej trzymała. 

W pierwszej kolejności trzeba się upewnić, czy klinkier nie posiada żadnych ubytków. Jeśli je ma, konieczne będzie kupienie specjalnej zaprawy i ich uzupełnienie. Sytuacja wygląda bardzo podobnie w przypadku fug. Ważne jest także to, aby się upewnić czy nic się nie rusza. Jeśli jakaś płytka nie jest w najlepszym stanie, dobrze jest po prostu ją wyjąć i na nowo przymocować przy pomocy zaprawy. Kiedy całość wyschnie, nie można zapomnieć o umyciu powierzchni. Przed pomalowaniem całości, warto wykonać próbę na małym fragmencie, który nie jest zbyt dobrze widoczny. 

Klinkier to bardzo ciekawy materiał, którym można wykończyć ściany zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. W sklepach dostępne jest bardzo dużo najróżniejszych produktów, dzięki którym z łatwością można zmienić jego kolor. Warto zapoznać się z najciekawszymi możliwościami.