Chyba nikt tego nie lubi, ale raz na kilka lat ściany w naszym domu czy mieszkaniu wymagają odświeżenia. Jeżeli w grę wchodzi samo malowanie za pomocą pędzla lub wałka to jeszcze pół biedy. Gorzej, gdy kondycja naszych ścian pozostawia wiele do życzenia, a stara farba odrywa się od powierzchni. W takim wypadku czeka nas skrobanie scian. Jaki sposób jest najskuteczniejszy? I jak usunąć starą warstwę farby? Sprawdź.

Skrobanie scian przed kolejnym malowaniem, kiedy nie mamy możliwości nałożyć nowej warstwy farby na starą z powodu kondycji starej powłoki, nie należy do niczego przyjemnego. Zdzieranie farby łączy się z pyłem i kurzem, który przez kilka dni trwania remontu będzie nam towarzyszył. Prawdziwe schody zaczynają się, jeżeli mamy do czynienia z farbą olejną, którą dużo ciężej usunąć niż tradycyjną farbę emulsyjną. Jakie są sposoby usuwania starej farby ze ścian?

Sposoby usuwania starej farby emulsyjnej ze ścian.

Lepiej usunąć starą farbę na sucho czy mokro? Klasyczna farba emulsyjna podczas zdzierania nie powinna sprawiać kłopotu. Aby zedrzeć farbę, najczęściej nie będziemy potrzebowali żadnych specjalistycznych narzędzi, Wystarczy klasyczna szpachelka, która bez trudu pomoże Ci pozbyć się starej warstwy farby. Czynność tą możemy wykonać na dwa sposoby: na sucho lub na mokro. To który sposób wybrać zależy od kondycji Twojej ściany. Jeżeli powierzchnia jest nierówna, znajdują się na niej ubytki, pęknięcia i farba sama z łatwością odchodzi od powierzchni ściany, ta metoda będzie dla Ciebie dobra. Usuwanie farby emulsyjnej na sucho polega na skrobaniu uszkodzonych powierzchni. W ten sam sposób usuniemy również farby lateksowe. Używanie szpachelki na sucho powoduje powstawanie zarysowań, więc jeżeli nasza ściana była daleka od ideału i tak będziemy musieli się ich pozbyć, nakładając na nie warstwę szpachli, a następnie wyszlifować papierem ściernym.

Drugim, zdecydowanie bardziej polecanym sposobem usuwania farby ze ściany jest usuwanie na mokro. Proces wykonujemy analogicznie, z tym że usuwając farbę na mokro, należy wcześniej namoczyć ścianę wodą z szarym mydłem. Usuwanie starej powłoki za pomocą tej metody jest dużo łatwiejsze i skuteczniejsze. Skrobanie ścian za pomocą szpachelki na mokro nie rysuje ściany, powinno się ją stosować podczas prac na gładkich powierzchniach, które nie łuszczą się, a ten rodzaj farby nie trzyma się podłoża tak mocno jak podczas usuwania farby olejnej.

Usuwanie olejnej farby ze ścian opalarką. Czy da się usunąć powłokę farby olejnej szpachelką?

A jakie są sposoby na usuwanie farby olejnej? Tu sprawa nieco się komplikuje i usuwanie farby przy pomocy szpachelki może się nie udać. Skrobanie farby olejnej może spowodować, że będzie odchodziła razem z tynkiem i ciężko usunąć szpachelką farbe tego rodzaju.

Pierwszą metodą, której można spróbować, aby usunąć farbę ze ściany, jest użycie opalarki. Tego sposobu możemy użyć również podczas usuwania farb klejowych. Polega ona na nagrzaniu powłoki, która pod wpływem temperatury zaczyna odchodzić od ściany i podważając farbę szpachelką staramy się zdrapac ją ze ściany.

Możemy również użyć szlifierki. Aby sciagnac i usunac starą farbę dokładnie szlifujemy całą powierzchnię, zdrapując warstwę farby. Minusem tego sposobu jest posiadanie odpowiednich narzędzi w domu, a jak wiadomo szlifierka mechaniczna, nie należy do podstawowych elementów wyposażenia.

Obie metody niestety są dość czasochłonne i czasem zamiast usuwania starej farby ze sciany, lepiej za pomocą narzędzi i akcesoriów pozbyc się warstwy tynku co niestety wiąże się z większym bałaganem i wywozem gruzu.

Skrobanie scian krok po kroku. Jak usunąć farbę ze ściany?

  • Aby rozpocząć skrobanie scian, bez znaczenia, którą metodę wybierzemy, należy zabezpieczyć podłogę i resztę elementów pomieszczenia. Możemy użyć do tego folii malarskiej.
  • Przygotować drabinę, okulary, aby osłonić oczy przed pyłem i jakieś rękawice. Jeżeli chcemy usunąć ze ściany farbę na sucho, należy ubrać maseczkę, ze względu na duże ilości pyłu i kawałki farby, które będą odpadać.
  • Decydując się na pozbycie się starej powłoki na mokro, należy zrobić roztwór letniej wody i mydła. Namaczamy ścianę za pomocą pędzla i spokojnie szpachelką możemy zeskrobać starą powłokę.
  • W zależności od rodzaju farby wybieramy, któryś z powyższych sposobów, aby ściągnąć starą powierzchnię przed ponownym malowaniem

Malowanie ścian wymaga od nas czasem zdrapania starej powłoki, aby nadać naszym ścianom życia nową farbą. Musimy usunąć wszystkie wcześniejsze ubytki i zedrzec pozostałości po wcześniejszym wyglądzie naszego pomieszczenia. Sposobów na usunięcie farby jest kilka, o tym, który wybrać decyduje kondycja ściany i rodzaj powłoki malarskiej. Dużo pracy kosztuje usuwanie starej farby, ale czego się nie robi dla pięknego, świeżego wnętrza. Możemy tę czynność wykonać samodzielnie lub zlecić to fachowcom. Najważniejsze, aby po remoncie cieszyć się schludnym i odświeżonym gniazdkiem.