Drewniany parkiet to niezwykle szlachetne pokrycie posadzki, które wymaga odpowiedniego czyszczenia, aby móc zachować i świetnością takiej podłogi przez długie lata. Podpowiadamy domowe sposoby na mycie i czyszczenie drewnianych podłóg!

Drewniane parkiety są niezwykle delikatne, dlatego wymagają odpowiedniego dopasowania pielęgnacji. Do ich codziennej pielęgnacji idealnie sprawdzą się przygotowane w domu detergenty z naturalnych składników. Warto jednak od czasu do czasu pamiętać o mocniejszym oczyszczeniu podłogi specjalistycznymi środkami myjącymi.

Parkiet drewniany – sposoby na czyszczenie

podłogi drewnianej

Zanim zabierzesz się do mycia drewnianego parkietu ważne jest oczyszczenie go z drobinek piasku i innych zabrudzeń, które mogą zadziałać jak papier ścierny i spowodować uszkodzenia mechaniczne desek. Idealnie nada się do tego odkurzacz ze szczotką o miękkim włosiu, który nie zarysuje dodatkowo podłogi. Gdy już to zrobimy możemy przejść do kolejnego etapu.

Mieszanka wody z octem

Jednym z najbardziej popularnych domowych środków czystości do mycia parkietów jest mieszanka wody z octem w proporcji pięć litrów ciepłej wody na jedną szklankę octu. Taką mieszanką myjemy parkiet lekko wilgotną szmatką z mikrofibry lub dobrze odciśniętym mopem. Dodatkowo, aby pozbyć się nie do końca przyjemnego zapachu octu warto do naszego domowego płynu do mycia dodać kilka kropel olejku eterycznego.

Soda oczyszczona

Do pozbycia się trudnych do usunięcia plam z wina czerwonego czy tłustych plam warto użyć najprostszego babcinego sposobu z użyciem sody oczyszczonej. Wystarczy do sody dodać niewielką ilość wody, a otrzymaną mieszankę nanieść bezpośrednio na plamę, przecieramy powierzchnię miękką szmatką. Nie sprawdzą się tu silne detergenty, które mogą uszkodzić pozornie mocną, ale jednocześnie dość wrażliwą powierzchnię desek.

Sok z cytryny

Czym wyczyścić stary parkiet, aby nabrał połysku? Wystarczy przygotować środek czyszczący na bazie soku z cytryny i ciepłej wody w proporcji jeden litr wody na sok z jednego owocu. Tak jak w przypadku płynu z octem myjemy podłogę dobrze odciśniętym materiałem, aby uniknąć nadmiernego wnikania wody w strukturę drewna.

Jak odnowić drewnianą podłogę domowym sposobem – olejowanie i renowacja

Czarna herbata

Podczas codziennego użytkowania drewnianego parkietu dochodzi do jego zabrudzania, ale również do ścierania koloru czy różnego typu odbarwień. Jeżeli jesteśmy posiadaczami ciemnych podłóg drewnianych takie uszkodzenia bardzo rzucają się w oczy. Tu z sprawdzi się płyn przygotowany według domowego sposób na wyczyszczenie i jednoczesną pielęgnacje takiego typu podłogi. Wystarczy w pół litra wody zaparzyć 12 torebek czarnej herbaty, następnie rozcieńczyć taki roztwór w około 3 litrach letniej wody. Podłogę myjemy zgodnie z łączeniami i naturalnymi słojami surowca jakim jest drewno, aby uniknąć nieestetycznych zacieków i smug.

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek to idealny produkt do pielęgnacji podłogi drewnianej, szczególnie parkietu. Wystarczy w tym celu przygotować mieszankę składającą się z około 3 litrów ciepłej wody, szklanki oliwy z oliwek i kilku kropel olejku eterycznego. Taką mieszankę nanosimy na podłogę olejowaną i pozostawiamy do wyschnięcia. Taką czynność wykonujemy najmniej raz do maksymalnie trzech razy. Oliwa zostawi na powierzchni podłogi delikatną błyszczącą powłokę, która pozwoli ją dodatkowo zabezpieczyć.

Nie ważne czy jesteś posiadaczem podłóg lakierowanych, o wykończeniu olejowanym, naturalnie woskowanych czy cyklinowanym, zawsze warto używać domowych sposobów na mycie drewnianej podłogi ze względu na ich delikatność i uniwersalność.