Kwestie związane z szeroko pojętym remontem stawiają przed nami wiele wyzwań. Chodzi tu nie tylko o efekty samej pracy, ale też całokształt działań związanych z obróbką materiałów. Niektóre z nich wymagają np. skrócenia czy podzielenia. Wtedy też pojawia się m.in. pytanie, czym ciąć styropian?

Styropian jest popularną nazwą materiału, określanego fachowo jako polistyren ekspandowany. To niezwykle popularny produkt, uważany za jeden z najlepszych materiałów izolacyjnych. Jest szeroko wykorzystywany w budownictwie, gdzie możemy spotkać go niemal wszędzie. Poza tym, znajduje on zastosowanie podczas produkcji mebli, a nawet pakowania produktów. Charakteryzuje się odpornością na ogień, wodę, pleśń czy grzyby. Dodatkowo, jest paroprzepuszczalny, lekki i neutralny dla ludzkiego zdrowia. To właśnie czyni go niezastąpionym podczas wielu prac. Niemniej jednak jest to materiał dość niewdzięczny w obróbce, w szczególności, gdy nadchodzi konieczność podzielenia go na mniejsze części. W takim przypadku powstaje pytanie, czym ciąć styropian? Przedstawiamy narzędzia, które przyczynią się do precyzyjnego cięcia w materiale styropianowym.

Rodzaje styropianu

Na wstępie, zanim przejdziemy do konkretnych rozwiązań, zróbmy krótki przegląd produktów, jakie są dostępne na rynku. Odnosząc się do styropianu, możemy wyróżnić:

  • styropian biały, który jest oznaczany symbolem EPS. Dzięki swoim parametrom technicznym, wykorzystywany jest m.in. do izolacji cieplnej budynków.
  • styropian dalmatyńczyk – to rodzaj styropianu, zawierający domieszki grafiku. Dzięki niemu, jest dość charakterystyczny w wyglądzie, a rozpoznać można go po szarych kropkach;
  • styrodur, który oznaczany jest jako XPS, to tzw. ulepszona wersja polistyrenu ekspandowanego. Ze względu na proces produkcji oraz swoją charakterystykę nie zalicza się go formalnie do gatunku szeroko pojętych styropianów.

Jak widać, wybór rynkowy jest dość szeroki, a końcowa decyzja odnośnie konkretnego produktu powinna zależeć m.in. od kosztów, parametrów technicznych, sposobu wykorzystania czy poziomu izolacji termicznej. Niemniej jednak większość rozwiązań nadaje się do szeroko pojętej obróbki. W związku z tym skupmy się teraz na odpowiedzi na tytułowym pytaniu: czym ciąć styropian?

Dostępne metody cięcia styropianu

Na rynku istnieje wiele narzędzi do cięcia styropianu, które ułatwiają nam wspomnianą procedurę. W związku z dość bogatą ofertą, można wyróżnić ręczne oraz mechaniczne metody cięcia. Pierwsze z nich opierają się na wykorzystaniu produktów, które nie korzystają np. z zewnętrznych źródeł zasilania. Zastosowanie ich wymaga nieco doświadczenia oraz pewnego stopnia precyzji, który pozwoli osiągnąć założone efekty. Metody ręczne są w praktyce stosowane z powodzeniem przez wiele osób.

Alternatywą jest skorzystanie z mechanicznych rozwiązań. Co prawda, z reguły wymagają one nieco droższych sprzętów, jednak zapewniają precyzyjne cięcie, są stosunkowo proste w użytku i nie powinny powodować ubytków, w tym kruszenia materiału. Niemniej jednak końcowy wybór i odpowiedź na pytanie, czym ciąć styropian, powinien należeć zawsze do wykonawcy.

Tradycyjne narzędzia, takie jak piły i noże

Najprostszym rozwiązaniem na przecinanie styropianu jest użycie podstawowych narzędzi, które wiele z nas posiada w domu. Wystarczy, że użyjemy brzeszczot z drobnymi ząbkami i bez problemu możemy uzyskać zamierzony efekt. Decydując się na wybór takiego rozwiązania powinniśmy jednak pamiętać, że w tym przypadku będziemy potrzebować nieco doświadczenia. Jeżeli nie robiliśmy tego do tej pory, wówczas cięcie arkuszy styropianu może odbiegać od tego, co założyliśmy.

Alternatywą dla brzeszczotu jest nóż, który swoim wyglądem przypomina skalpel. Podczas użytku tego produktu niezwykle ważne jest, aby pamiętać o efektywnych ostrzach, które nie będą stępione. Wspomniany nóż doskonale sprawdzi się podczas cięcia styropianu, nie powodując znacznych ubytków materiału. Pamiętajmy jednak, że w momencie, gdy chcemy wycinać konkretne kawałki, powinniśmy wyznaczyć pomocniczą linię, która pozwoli nam poruszać się w określonym obrębie.

Nóż termiczny to narzędzie tnące, które przyspieszy pracę

Alternatywą dla tradycyjnych metod jest nóż termiczny. To profesjonalny produkt, którego konstrukcja składa się najczęściej z ramy i ostrza tnącego. Nóż termiczny bez problemu powinien poradzić sobie z obróbką polistyrenu ekspandowanego. Jego działanie polega na ocieplaniu metalowych elementów, które następnie pozwalają wykonać precyzyjne cięcie. Ponadto, nóż termiczny doskonale sprawdzi się np. podczas montażu listew wykończeniowych, kiedy to niejednokrotnie trzeba przeciąć je pod odpowiednim kątem czy w łuku. Jego obsługa jest prosta i intuicyjna. Niemniej jednak ze względu, że jest to urządzenie wymagające podłączenia do prądu, zawsze trzeba pamiętać o zachowaniu stosownych zasad bezpieczeństwa.

Przecinarka do styropianu

Kolejny produkt, który pozwoli uporać się ze styropianem to przecinarka. Urządzenie opiera się na działaniu podobnym do tego, które jest wykorzystywane podczas produkcji styropianu. Dzięki temu jest niezwykle efektywne, ale też precyzyjne. Wykorzystuje się tutaj tzw. drut oporowy, który pozwala na wykonanie precyzyjnego cięcia w materiale. Co więcej, bez problemu można dobrać odpowiednią szerokość urządzenia i przyciąć materiał z dokładnością do milimetrów.

Jeśli stajemy przed koniecznością obróbki styropianu, to z pewnością zastanawiamy się nad tym, jakie urządzenia wybrać. Niezależnie od tego, czy nasz materiał jest cienki lub gruby, każdy produkt wymaga zachowania odpowiedniej precyzji i użycia stosownych narzędzi. W przypadku cięcia dobrze sprawdzą się produkty, takie jak przecinarka, nóż termiczny czy wyrzynarka. To profesjonalne urządzenia budowlane, dzięki którym w łatwy sposób osiągniemy zamierzone efekty. Z kolei jeżeli nie chcemy inwestować dodatkowych pieniędzy, wówczas możemy skorzystać z metod ręcznych. Tutaj sprawdzą się specjalne brzeszczoty oraz noże posiadające odpowiednie ostrza.

Wybierając określony produkt pamiętajmy, że podczas cięcia styropianu należy zachować szczególną ostrożność. Niektóre produkty używane w niewłaściwy sposób, np. ze względu na wysoką temperaturę pracy, mogą spowodować uszczerbek na zdrowiu. Poza tym, istnieje również ryzyko uszkodzenia samego materiału. W takim przypadku często konieczne okaże się niepotrzebne dokupienie tego elementu.