Kamienica często kojarzy się z dość wiekowym budynkiem. Oznacza to, że niektóre mieszkania wymagają gruntownego remontu. Stając w takiej sytuacji często chcielibyśmy zmodyfikować system ogrzewania. W takim przypadku pojawia się pytanie dotyczące tego, czy możemy zamontować ogrzewanie podłogowe w kamienicy?

Kamienice niejednokrotnie charakteryzują się ponadczasowym designem. Pomimo, że wiele z nich koresponduje z historycznym budownictwem, to w istocie posiadają one wiele walorów cenionych przez właścicieli mieszkań. Kamienice urzekają swoim pięknem zewnętrznym oraz przyciągają wzrok przechodniów. Niemniej jednak osoby przebywające wewnątrz nich, często zastanawiają się nad tym, jak urządzić konkretne pomieszczenia. Odpowiedzią na tego typu rzeczy jest remont. Ponadto, planowanie odpowiednich prac modernizacyjnych powinno być poprzedzone konkretnymi pomysłami. Wśród nich może znaleźć się m.in. idea ogrzewania podłogowego. W związku z tym powstaje pytanie, czy stare budownictwo umożliwia montaż takiego rozwiązania? Ogrzewanie podłogowe w kamienicy to temat, którym dziś się zajmiemy.

Dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe?

Na wstępie warto skupić się na samej istocie ogrzewania podłogowego. Konieczna jest odpowiedź na pytanie, dlaczego warto zdecydować się na popularną podłogówkę. Należy wziąć pod uwagę wszelkie korzyści, jakie płyną z tej instalacji. Przede wszystkim, ogrzewanie podłogowe jest w stanie zapewnić odpowiedni rozkład temperatury w pomieszczeniu. Z punktu widzenia mieszkańców, zdecydowanie korzystniejszą sytuacją jest ta, w której ciepło pochodzi ze stropu. Poza tym, podłogówka jest korzystnym wyborem pod kątem oszczędności i komfortu termicznego. Nie sposób również nie wspomnieć o lepszych możliwościach projektowych co do konkretnego pomieszczenia i zapewnieniu odpowiedniego poziomu wilgotności. Co więcej, ogrzewanie podłogowe, za sprawą swojej charakterystyki, ogranicza ilość unoszącego się kurzu oraz niejednokrotnie pozwala na rezygnację z tradycyjnych kaloryferów.

Czy ogrzewanie podłogowe można zamontować w każdej kamienicy?

Niestety, Ci, którzy myślą, że podłogówka jest możliwa do zamontowania w każdym budynku mogą być w błędzie. Na szczęście, nie należy się tak łatwo poddawać, a przed przystąpieniem do prac remontowych należy dopilnować kilku kwestii. Pierwszą z nich jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia od wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Okazuje się, że nie każda podłoga w kamienicy nadaje się do takiej instalacji. Poza tym, sam budynek może nie być przystosowany do zainstalowania konkretnego rodzaju podłogówki. W takim przypadku należy rozważyć montaż alternatywnego rozwiązania. Przykładowo, jeżeli zabroniony jest montaż podłogówki gazowej, to może dobrym rozwiązaniem będzie jej elektryczny odpowiednik. Ale o tym poniżej. W każdym bądź razie, jeżeli otrzymamy zielone światło, to możemy przystąpić do prac.

Podłogówka na legarach

Pierwszym dostępnym wariantem jest zastosowanie systemu ogrzewania w technologii suchej, na legarach. Skorzystanie z tej opcji nie obciąży nadto stropu, a poza tym jest stosunkowo tanie i proste w wykonaniu. Wspomniany system nie ingeruje nadmiernie w wylewkę, a dodatkowo jest polecany w starym budownictwie. Co więcej, przyczynia się do zachowania odpowiedniego komfortu cieplnego w pomieszczeniu. Sam montaż polega najczęściej na zbudowaniu konstrukcji, na którą kładzie się przewody grzewcze transportujące wodę o temperaturze około 45 stopni Celsjusza.

Podłogówka elektryczna

Alternatywą dla powyższego rozwiązania jest system grzewczy oparty na elektryce. W przypadku tego wariantu, właściciel mieszkania nie powinien nadmiernie martwić się o wytrzymałość stropu. Podłogówka elektryczna, podobnie jak ta na legarach, jest przede wszystkim lekka. Zestaw montażowy składa się najczęściej z kabli lub mat grzejnych, styropianów, uchwytów mocujących oraz sterowników, które odpowiadają za całokształt pracy. Pomimo dość niepochlebnej historii związanej z kosztami utrzymania, ogrzewanie elektryczne przeszło od tamtego czasu wiele zmian. Obecnie stosuje się m.in. specjalne folie grzewcze, które mają za zadanie utrzymywać odpowiednią temperaturę, a tym samym przyczyniać się do oszczędności.

Wodne lub gazowe ogrzewanie podłogowe w kamienicy

Kolejnym wariantem jest tzw. wodna podłogówka. Taki system ogrzewania doskonale sprawdza się w domach jednorodzinnych. Nie oznacza to jednak, że nie jest możliwy do zastosowania w kamienicach. Chcąc jednak zdecydować się na taką opcję należy mieć na uwadze nośność stropu. Ogrzewanie wodne jest zdecydowanie cięższe od poprzedników. W związku z tym może wymagać dodatkowych działań i odpowiedniej zgody. Poza tym, należy pamiętać, że ogrzewanie wodne charakteryzuje się dość długim czasem nagrzewania, co może determinować koniczność posiadania osobnego grzejnika. Niemniej jednak gdy osiągnie swoją docelową temperaturę, to chodzenie boso będzie czystą przyjemnością.

Ostatnim opisywanym dziś wariantem jest ogrzewanie gazowe. Jest to system niskotemperaturowy, który charakteryzuje się umieszczeniem rur w podłodze, które będą wypełnione wodą. W przypadku niewielkich mocy grzewczych, często w tym przypadku wykorzystuje się kocioł gazowy. Chęć uzyskania nieco większej wydajności kojarzy się z kolei z zastosowaniem pieca kondensacyjnego. Z uwagi na wiele ograniczeń, takie ogrzewanie podłogowe w kamienicy jest często niemożliwe do wykonania.

W dzisiejszych czasach mamy do wyboru mnóstwo instalacji grzewczych podłogowych. Najpopularniejsze rozwiązania obejmują ogrzewanie elektryczne, wodne oraz montowane na legarach. W przypadku, gdy chcemy zamontować ogrzewanie podłogowe w kamienicy, musimy pamiętać o kilku obostrzeniach. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że takie działanie może wymagać odpowiedniego zezwolenia. Wpływ na to ma charakterystyka takich budynków oraz ewentualna zdolność do przeróbek instalacji. Niemniej jednak wydaje się, że najpopularniejszymi rozwiązaniami w tym przypadku są podłogówki elektryczne.